fotoğraf çekimi

İLK TURDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ BIÇAK SIRTINDA

Argetus Araştırma, Danışmanlık, Eğitim, Proje ve Organizasyon Hizmetleri

Araştırma Sonuçları

  ARGETUS ARAŞTIRMA
  24 HAZİRAN SEÇİMLERİ SİYASİ EĞİLİM ARAŞTIRMASI
  22-31 MAYIS 2018

  İLK TURDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ BIÇAK SIRTINDA

   

  ARGETUS Araştırma Şirketi, 24 Haziran 2018’de gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için yaptığı araştırma ile seçmenin nabzını tuttu. Araştırma 22-31 Mayıs’ta 34 ilde 3 bin 360 kişi ile (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) gerçekleştirildi. ARGETUS’un araştırmasına göre, oyların yüzde 50,1’ni alan, Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarını arttıramaması halinde cumhurbaşkanlığı seçimin ilk turda sonuçlanması adeta bıçak sırtında gözüküyor. Erdoğan’ın oylarında düşüş olursa seçimin ikinci tura kalma ihtimali yüksek. HDP’nin barajı aşması durumunda ise Cumhur İttifakının TBMM’deki çoğunluğu sağlaması kolay olmayacak. Araştırma sonuçları değerlendiren Sosyolog-İlahiyatçı Erol Erdoğan, seçimleri futbol maçına benzeterek “Son etapta kim hata yaparsa oy kaybedecek, seçim sonuçlarını son hafta hataları belirleyecek” dedi. Erdoğan’a göre Recep Tayyip Erdoğan, son etapta sürpriz çıkışlar yapabilir.

  KARARSIZ OYLARDA AZALIŞLAR GÖRÜLÜYOR.

  Gerek cumhurbaşkanlığı seçimi gerek milletvekilliği seçimi için seçmenlerin kararlarını verdikleri görülüyor. ARGETUS’un Mayıs raporunda, cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy vereceğini belirlemeyen kararsız seçmenlerin oyu %1,8’e kadar gerilemiş durumda. Bu sonuç, seçime katılım düzeyinin yüksek olacağına işaret ediyor.

   

  CUMHUR İTTİFAKI İLE MİLLET İTTİFAKI ARASINDAKİ FARK YÜKSEK.

  24 Haziran seçimlerine sayılı günler kalmışken, iki büyük partili seçim ittifakı arasındaki oy farkı yüksekliği dikkat çekiyor.

  AK Parti ve MHP’nin yer aldığı, BBP’nin de desteklediği Cumhur İttifakının oyu %50,5 oranında. CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin yer aldığı, DP’nin desteklediği Millet İttifakının oyu ise %38,6.

  %10’luk seçim barajına tabi olacak HDP'nin ise seçim barajını aşacağı görülüyor.  Araştırma sonuçlarına göre, HDP %10,6 oy alacak.

   

  KARARINI GÖZDEN GEÇİRECEKLER SONUCU BELİRLEYECEK.

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylardan Recep Tayyip Erdoğan %50,1 ilk turu göğüslemiş görünüyor. Muharrem İnce ise %25,2 oranında bir desteğe sahip. Meral Akşener %12,2, Selahattin Demirtaş %11,1, Temel Karamollaoğlu %1,2, Doğu Perinçek ise %0,2 oranında destek görüyor.  

  Gerçekleştirilen araştırmada, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonucun ikinci tura kalmaması için tercihinizi yeniden gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, katılımcıların %8,8’i düşünebilirim, yanıtını verdi. 

   

  CUMHURBAŞKANLIĞI İKİNCİ TURA KALIRSA, ERDOĞAN’IN RAKİBİ İNCE OLACAK.

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda sonuç alınamaması halinde, ilk turda en yüksek oy alan Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce ikinci turda yarışacak. Erdoğan ile İnce’nin ikinci tura kalması durumunda araştırmaya göre sonuçlar şöyle olacak: Erdoğan %52,6, İnce %47,4.

  İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan ile Meral Akşener kalırsa, araştırmaya göre Erdoğan büyük farkla cumhurbaşkanı olacak. Araştırma sonuçlarına göre 2. turdaki karşılaşmada, Erdoğan %58,3, Akşener %41,7 oy alacak.

   

  SEÇMEN, MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI YETERİNCE TANIMIYOR.

  24 Haziranda gerçekleştirilecek milletvekili seçimi için partilerin YSK’ya sundukları aday listelerini, seçmenlerin %33,8’i tanımıyor. Milletvekili aday listelerini beğenme oranı ise %80,3.

   

  "TRT VE TİKA'YI KAPATACAĞIZ" AÇIKLAMALARINA DESTEK ZAYIF.

  ”Bazı cumhurbaşkanı adaylarının ‘TRT VE TİKA'yı kapatacağız’ şeklindeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, TRT için seçmenlerin %32’sinden destek var. TİKA’nın kapatılması konusunda ise seçmenlerin ancak %24’ü destek veriyor.

  EROL ERDOĞAN: SON HAFTA GENÇLER VE KADINLARI İKNA EDEN KAZANACAK.

  ARGETUS’un 24 Haziran Siyasi Eğilim Araştırması sonuçlarını değerlendiren Erol Erdoğan, seçimleri futbol maçına benzeterek “Son etapta kim hata yaparsa oy kaybedecek, seçim sonuçlarını son hafta hataları belirleyecek” dedi. Erdoğan’a göre Recep Tayyip Erdoğan, seçime 3-5 gün kala sürpriz çıkışlar yapabilir.

  Erol Erdoğan’ın değerlendirmesi şöyle:

  “Seçim kampanyaları sakin devam ediyor. Süreç bundan sonra da stabil devam ederse, sonuçlar, bu araştırmadaki gibi çıkacak. Ancak, son haftada sıra dışı gelişmeler bekliyorum. Rakiplerine göre hedefe daha yakın görünen Recep Tayyip Erdoğan, seçime 3-5 gün kala etkili çıkışlar yaparak ilk turu garanti altına alabilir. Sözgelimi, gençler, kadınlar ve ekonomi konularında mesaj bekleyen kitlelere yönelik verilecek mesajlar, Erdoğan’ı yüzde 50’nin üstüne sabitleyebilir. Seçimin bundan sonrası, futbol maçına hatta boks maçına benzeyecek. Yani hatalar sonucu belirleyebilir. Son etapta yapılacak hatalar, infial oluşturacak cümleler, sürç-i lisanlar seçmeni etkileyecek. Ekonomi konusunda, farklı algı oluşturacak bir durum da seçmeni etkileme gücüne sahip. Ayrıca, kararını gözden geçirme ihtimali olan yüzde 8,8’lik seçmen, tüm partiler ve adaylar için önemli. Öyle gözüküyor ki, cumhurbaşkanlığı seçiminin kaderi son hafta net belli olacak.”

   

  Raporun tamamına http://argetus.com/rapor/24haziran.pdf adresinden ulaşılabilir.